Tüdoksad EKU’yu Ödüllendirdi! 2014.09.15

Türk Dökümcüler Derneği  tarafından düzenlenen çevre ödülleri ile çevre dostu fabrikalar seçildi.

Temiz çevreye olan hassasiyeti ile bilinen EKU, Türk Dökümcüler Derneği tarafından yapılan denetimler sonucu ödüle layık görüldü. 

Fabrika merkezimizde takdir edilen uygulamalar ve bu uygulamaların çevreye katkıları ise şöyle;

-          Filtreleme sistemi ve toz toplama iyileştirmesi ile Türkiye’de daha önce uygulanmamış bir yöntemle zaten sınır değerlerin çok altında olan metal tozu salınımları, %99,9 oranında azaltıldı.

-          Atık döküm kumu kamyon yükleme körüğü uygulaması ile atık kumlar tozsuz bir şekilde araçlara yüklenmeye başlandı.

-          Metal talaşının bor yağlarından ayrılması; ile talaş üzerindeki bor yağının ayrılmasıyla doğal kaynak kullanımı azaltılmış ve atık bor yağı oluşumu engellenmiştir.

-          Pota sinterleme fırını otomasyonu ve süreç iyileştirmesi uygulaması ile enerji verimliliği sağlanarak CO2 salınımı azaltıldı

Ödülü fabrikamıza kazandıran çevre mühendisimiz Nazan Işık’ı ve mühendislik & AR-GE departmanımızı tebrik eder, yenilikçi ve sürdürülebilir projeleri  her zaman destekleyen yöneticilerimize teşekkür ederiz.

Sektöre yön veren EKU, temiz dökümhanesi, çevre bilinci ve bu konudaki sürdürülebilir projeleri ile farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Sesi kalıcı olarak kapatmak istiyor musunuz?